Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Banner Image

Geleceğini Bugün Düşün!

Üstelik şimdi devlet katkısıyla %30 daha kazançlı

Çocuklar için Bireysel Emeklilik Planlı
Aylık 300TL'den Başlayan Ödemeler
1-3-6 Aylık ve Yıllık Ödeme Seçenekleri
Ödemeye Ara Verebilme Seçeneği
Giriş aidatı Gerekmeyen Plan
Kolay Fon ve Katkı Payı Yönetimi

18 Yaş Altı BES- Çocuklar için Bireysel Emeklilik

Küçükken hep hayallerimizi gerçekleştirmek için kumbaralar almış ve para biriktirmişizdir. Yetişkin insanlar olarak benzer tutum ve davranışları çocuklarımıza da benimsetmek isteyebiliriz. Aileniz büyüdüğü zaman, ailenizin ihtiyaçları da doğru orantılı olarak artıyor. Çocuklarımızın hayallerini gelecekte inşa etmeleri için 18 yaşından küçüklere bireysel emeklilik konuları günümüzün en önemli konularından biri olmaya başladı.

18 Yaş Altı BES Nedir?

Öncelikle en çok merak edilen konuların başını “18 yaş altı BES nedir?” sorusu çekiyor. 18 yaş altı bireysel emeklilik planı, BES’in tüm avantajlarını içerisinde barındıran ve katkı payı ödemesi açısından da bütçenize daha uygun olan, çocuklara yönelik bir emeklilik planıdır.

18 Yaş Altı BES için Kimler Başvurabilir?

BES veya emeklilik gibi kavramlar kullandığımızda genellikle sigortalının yaşı ve yaş sınırı gibi konular gündeme geliyor. Çocuklar için oluşturulmuş olan 18 yaş altı BES planında herhangi bir yaş alt sınırı bulunmuyor aksine katılımcının 18 yaşını geçmemiş olması gerekiyor.

18 Yaş Altı BES’in Özellikleri Nelerdir?

Bu emeklilik planı, standart planlar ile aynı özelliklere sahip olmasının yanında, daha düşük katkı payı imkanı ile bütçenizi zorlamadan çocuğunuz için birikim yapmanıza imkan sağlıyor. Örneğin AXA Birikime İlk Adım Emeklilik Planı ile aylık 300 TL’den başlayan katkı payları ve ödemeleri her ay yerine, 3,6 ve 12 aylık periyotlarda ödeme imkanı bulunuyor. Giriş aidatının da bulunmadığı bu plana istenmesi durumunda ödemelerin durdurularak ara verilmesi de mümkün.

18 Yaş Altı BES’in Avantajları Nelerdir?

Bireysel emekliliğin belki de en büyük avantajı, kişinin bütçesini çok da zorlamadan, geleceğini de düşünerek oluşturduğu bir yatırım ve birikim alternatifi olmasıdır. Bu özellikleriyle 18 yaş altı BES, çocuğunuzun geleceği için birikim yapmanızı ve çocuğunuzun geleceğini bir anlamda garanti altına almanızı sağlar. Sizi yatırdığınız katkı paylarının yanında 18 yaş altı çocukların da BES planlarına devletin %30 katkısı bulunmaktadır. Örnek olarak eğer oluşturduğunuz bireysel emeklilik planınınız katkı payı aylık 300 TL ise, buna ek olarak birikiminize 90 TL de devlet katkısı olarak eklenecektir.

Bireysel emeklilik (BES) planları birikiminize ek olarak fon getirisi de sunmaktadır. Yatırmış olduğunuz katkı paylarınız sadece birikmemekte, birikiminiz oran ve dağılımını sizlerin belirleyeceğiniz fonlarda değerlendirilerek, birikiminizin değer kaybetmesinin önlenmesi ve yatırım fonlarından ek gelir elde edilmesi gibi avantajlar da sağlamaktadır.

18 Yaş Altı için BES nasıl düzenlenir?

Aylık 300 TL’den başlayan ödemelerle bu plana giriş yapmak ve ürünler hakkında bilgi almak için başvuru sayfamızdan bilgilerinizi bize iletebilirsiniz. Müşteri temsilcilerimiz ya da tercihinize bağlı olarak acentelerimiz sizleri arayarak ürünlerimizle ilgili detaylı bilgi verecek ve dilerseniz bireysel emeklilik sözleşmenizi başlatabileceklerdir. Acentelerimizin desteğiyle sözleşmeniz, herhangi bir başvuru formuna gerek olmaksızın size iletilecek olan bir SMS ile de kolayca başlatılabilmektedir. Size en yakın acentelerimize buradan ulaşabilirsiniz.

18 yaş altı BES planına girişte giriş aidatı alınmaz.

18 Yaş Altı BES’ te hakların kullanımı kime aittir?

18 yaş altı bireysel emeklilik sözleşmelerinde kullanım hakları; fon dağılımı ve değişikliği, ödeme takibi, katkı payı değişikliği, ayrılma ve cayma gibi sorumluluklar, 18 yaş altı bireyin velisi ya da vasisi tarafından gerçekleştirilebilmektedir.

Anne/Baba vefat etmiş ise Çocuklar için BES başlatılabilir mi?

Anne ve babası vefat etmiş çocuklar için mahkeme tarafından belirlenmiş olan vasiler aracılığı ile BES planı başlatılabilir.

Çocuğum için BES’e Nasıl Başvurabilirim?

18 yaş altı çocuğunuz için bireysel emeklilik sistemine başvurmak ve detaylı bilgi almak istiyorsanız web sitemizde yer alan formu doldurarak ister yüz yüze, isterseniz de telefon üzerinden bir görüşme talep edebilirsiniz.

Daha detaylı bilgi almak için bütün merak ettiklerinizi ve sorularınızı emeklilik@axasigorta.com.tr adresine iletebilirsiniz.

Katkı payı ödemeleri aylık, üç aylık, altı aylık ve yıllık dönemlerde yapılabilir.

Aylık asgari katkı payı 300 TL’dir.

Ek Katkı Payı

Katılımcı veya ad ve hesabına katkı payı ödeyen kişinin talebi doğrultusunda sözleşme süresi içinde herhangi bir zamanda ödenebilecek katkı pay tutarıdır.

Güncel ödeme araçları detay bilgisi için tıklayınız.

18 Yaş Altı BES Planı için hemen başvur.

Diğer Bireysel Emeklilik Planlarımız için tıklayın.

Giriş Aidatı:

Birikime İlk Adım Emeklilik Planında ilk yıl giriş aidatı uygulanmaz

Emeklilik hakkının kullanılması veya vefat, maluliyet yahut şirketin tasfiyesi gibi zorunlu nedenlerle ayrılma haricinde, 5 yıldan önce şirketten ayrılma/aktarım durumunda, her sözleşme yılı için ilgili cari yılın ilk altı ayında 16 yaşından büyükler için uygulanacak aylık brüt asgari ücretin %8,5’ine karşılık gelen maktu tutarın ilgili sözleşmenin beşinci yılı sonuna kadar olan süreye karşılık gelen tutarından ayrılma/aktarım tarihine kadar yapılan giriş aidatı, yönetim gideri kesintisi ve ara verme durumunda yapılan ek yönetim gider kesintisi düşülerek hesaplanır. Şirketçe tahsil edilmemiş olan kısım katılımcının emeklilik hesabındaki birikiminden ertelenmiş giriş aidatı şeklinde indirilir.

5 yıldan önce ayrılma/aktarım yapıldığı durumda kalan yıllar için ayrılma/aktarım tarihindeki cari yılın ilk altı ayında 16 yaşından büyükler için uygulanacak aylık asgari brüt ücret tutarı dikkate alınarak hesaplama yapılır.

Yönetim Gideri Kesintisi:

Yönetim gideri kesintisi, sözleşmenin ilk 5 yılı içinde ödenen katkı payları üzerinden yatırıma yönlendirme öncesi %2 oranında uygulanır.

Bu ilgili kesinti tutarı her sözleşme yılı için ilgili cari yılın ilk 6 ayında 16 yaşından büyükler için uygulanacak aylık asgari brüt ücret tutarının %8,5’den düzenli, ek katkı payı üzerinden alınan yönetim gider kesintisi tutarı, peşin giriş aidatı ve ara verme kesintisi düşürüldükten sonra kalan tutarı aşamayacak şekilde uygulanır.

İlgili yılda her sözleşme yılı sonunda düzenli katkı payı ve ek katkı payı için yapılan kesinti tutarının toplamı ilgili cari yılda uygulanacak olan aylık asgari brüt ücretin %8,5'inden küçük ise %8,5’e tamamlanacak şekilde aradaki fark tutarı birikimden indirilir. Büyükse birikimden herhangi bir indirim yapılmaz.

Birikimden indirilecek yönetim gideri kesintisi ilgili sözleşmenin birikimin sıfır Türk Lirası'nın altına düşmeyecek şekilde tahsil edilir.

Ara Verme Durumunda Ek Yönetim Gideri Kesintisi:

Ara verilen her tam ay için katılımcının birikimlerinden ilgili cari yılda uygulanacak olan aylık brüt asgari ücretin %8,5’inin on ikide biri karşılığı Türk Lirası'nı aşmayacak şekilde kesinti yapılır.

İlgili kesinti her sözleşme yılı için ilgili cari yılın ilk altı ayında 16 yaşından büyükler için uygulanacak aylık asgari brüt ücretin %8,5’ine karşılık gelen maktu tutarından ilgili cari yılda yapılan yönetim gideri kesintisi, peşin giriş aidatı ve ara verme kesinti tutarı düşürüldükten sonra kalan tutarı aşmayacak şekilde uygulanır.

Birikimden kesinti şeklinde yapılan bu işlemlerde, kesintinin yapıldığı tarihte hesaptaki birikimleri oluşturan fonlar esas alınarak hesaplama yapılır. Kesinti, fon satış valörü en düşük olan yani en likit fondan başlayarak yapılır.

Fon Toplam Gider Kesintisi

Emeklilik yatırım fonlarının net varlık değerleri üzerinden yapılacak olan kesinti oranları aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

Emeklilik FonuGünlük Fon Toplam Gider Kesintisi* (yüz binde)Yıllık Fon Toplam Gider Kesintisi (yüzde)
Para Piyasası Fonu3,001,09
Kamu Borçlanma Araçları Standart Fonu**5,251,91
Kamu Dış Borçlanma Araçları Standart Fonu5,251,91
Değişken Fon6,252,28
Hisse Senedi Fonu6,252,28
Altın Katılım Fonu3,001,09
Katılım Değişken Fon6,252,28

01.01.2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere sözleşmeden yapılan fon toplam gider kesintisi sözleşmenin 6. yılından itibaren yıllık olarak, %2,5 oranından başlayarak 7. ve 14. yıllar arasında her yıl için bir önceki yılda geçerli olan iade oranının 2,5 puan artırılması suretiyle ilgisine göre katılımcıya veya katılımcının emeklilik hesabına iade edilir.

15. yıl ve sonrası için sabit olarak %25 oranı uygulanır. İade oranı belirlenirken, 01.01.2013 tarihinden itibaren sözleşmede geçirilen tüm süreler dikkate alınır.