Firmanızı
Otomatik Katılım Sistemine
Hazırlayın!

Hemen Giriş Yapın

Bireysel Emeklilik’te Otomatik Katılım


Bireysel Emeklilik Sistemi, çalışma hayatı süresince yapılan düzenli tasarrufların yatırıma yönlendirilmesini sağlayarak, oluşacak birikimle, çalışma döneminde sahip olunan yaşam standartlarının emeklilik döneminde de devam ettirilmesini amaçlayan bir sistemdir.


Yeni dönemde Türk vatandaşı veya mavi kart sahibi olup, 1 Ocak 2017 tarihinde 45 yaşını doldurmamış tüm 4a (Eski SSK) ve 4c (Eski Emekli Sandığı) kapsamında çalışanlar ve çalışmaya yeni başlayacaklar herhangi bir form doldurmadan otomatik olarak sisteme dahil olmaktadır.

Otomatik katılım sözleşmenizle ilgili tüm işlemler için tıklayınız.

Otomatik katılım sistemi kimleri kapsıyor?

Türk vatandaşı veya mavi kart sahibi olup, 1 Ocak 2017 tarihinde 45 yaşını doldurmamış tüm 4a (Eski SSK) ve 4c (Eski Emekli Sandığı) kapsamında çalışanlar ve çalışmaya yeni başlayacaklar herhangi bir form doldurmadan otomatik olarak sisteme dahil olmaktadır.


Otomatik katılım dışında, bireysel emeklilik sisteminde (BES) sözleşmem var. Otomatik katılıma dahil olacak mıyım?

Evet, otomatik katılım kapsamında olan tüm çalışanlar mevcut BES sözleşmeleri olsa da sisteme yeni bir sözleşme ile dahil olmaktadır.


Katkı payı ödemem nasıl hesaplanıyor?

Katkı payı, en az prime esas kazancın %3’ü olmak üzere belirlenir. (Bakanlar Kurulu bu oranı değiştirme veya katkı payına limit getirme yetkisine sahiptir.) Çalışanlar, daha yüksek bir oranda katkı payı kesintisi yapılmasını talep edebilir.


Otomatik katılımın avantajları nelerdir?

Çalışanlar 2 aylık başlangıç döneminin sonunda sistemde kalmayı tercih etmeleri halinde 1000 TL ilave devlet katkısı alabiliyor. Çalışana ait katkı payının %25’i kadar da devlet katkısı bulunmaktadır. Otomatik katılımda devlet katkısı limiti diğer bireysel sözleşmelerden ayrı hesaplanmaktadır. Emeklilik hakkının kullanılması halinde, bireysel emeklilik hesabında bulunan birikimini en az on yıl süreli bir yıllık gelir sigortası sözleşmesi kapsamında almayı tercih eden çalışana, ayrıca birikiminin %5’i karşılığı ek devlet katkısı sunulmaktadır.


Yatırımlarım hangi fonlarda değerlendirilecek? Fon dağılım değişikliğinin bir sınırı var mıdır?

Katkı payları, çalışanın tercihi doğrultusunda faizli/faizsiz başlangıç fonlarında değerlendirilir. Başlangıç dönemini takiben çalışanlar fon dağılım değişikliği yaparak farklı emeklilik fonlarına geçiş yapabilir. Değişiklik talebinde bulunmayan kişiler için yatırımları bir yıl boyunca mevduat ağırlıklı başlangıç fonunda (faizli veya faizsiz) yatırıma yönlendirilmeye devam eder. Çalışanlar yılda altı defa fon dağılım değişikliği yapabilir.


Otomatik katılım sistemi ne zaman başladı?

Sistem 1 Ocak 2017’de 1.000 ve üzeri çalışanı olan şirketlerle başladı. Zaman içinde kademeli olarak 5 ve üzerinde çalışanı olan firmaları da kapsayacak şekilde gelişecektir.


Zorunlu Başlangıç Tarihi Çalışan Sayısı
1 Ocak 2017 1000 ve üzeri
1 Nisan 2017 250 ve üzeri
1 Temmuz 2017 100 ve üzeri
1 Ocak 2018 50 ve üzeri
1 Temmuz 2018 10 ve üzeri
1 Ocak 2019 5 ve üzeri

Otomatik katılım sisteminde ödemelerime ara verebilir miyim?

Evet, çalışanlar yılda 90 gün süreyi aşmamak kaydı ile katkı paylarının durdurulmasını talep edebilir.


Sistemden çıkmak mümkün mü?

Çalışanlar, emeklilik planına dahil olduklarının kendilerine bildirildiği tarihten sonra iki ay içinde sözleşmeden cayabilirler. Cayma halinde, ödenen katkı payları, herhangi bir kesinti yapılmadan, varsa hesapta bulunan yatırım gelirleri ile birlikte on iş günü içinde çalışana iade edilir. Sistemden çıkış durumunda, sadece getiri üzerinden, sistemde kalınan süreye bağlı olarak farklı oranlarda gelir vergisi kesintisi yapılmaktadır. Sistemden kendi isteği ile ayrılanlar iki yıl süresince tekrar giriş yapamayacaklardır.


Otomatik katılım kapsamında sisteme girişte, sistemde kaldığı sürece ve sistemden çıkışta hangi ücretler alınır?

Otomatik katılım kapsamında çalışanlardan sisteme girerken giriş aidatı, sistemden ayrılma durumunda ise herhangi bir ertelenmiş aidat ya da ücret alınamaz.


İşverenimin iflası durumunda katkı payı ödemelerime ne olacak?

Çalışan katkı payı, haciz ve iflas yoluyla takip bakımından işçi alacağı niteliğinde imtiyazlı bir alacaktır.


İşsiz kalırsam otomatik katılım kapsamındaki sözleşmem devam edebilir mi?

Çalışan isterse ilgili emeklilik planına bireysel olarak herhangi bir aidat veya ücret alınmadan devam edebilir.


Çalışan iş yeri değiştirdiğinde; yeni iş yerinde otomatik katılım kapsamında emeklilik planı yoksa mevcut emeklilik planına devam edebilir mi?

Çalışan iş değiştirdiğinde yeni işvereninde otomatik katılım kapsamında bir emeklilik planı yok ise, mevcut emeklilik planına bireysel olarak ödeme yaparak devam edebilir.


İş değişikliği yaparsam; yeni iş yerimde otomatik katılım kapsamında emeklilik planı varsa nasıl bir yol izlenecektir?

Çalışan, iş yeri değişince yeni iş yerindeki plana, birikim transferi ya da plan değişikliği ile yeni işyeri aracılığıyla otomatik geçiş yapar.


Otomatik katılım kapsamındaki bireysel emeklilik sözleşmemden nasıl cayabilirim?

Sözleşmenizin yürürlük tarihinden itibaren 2 ay içinde cayma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. https://bes.axahayatemeklilik.com.tr/Account/Login.aspx adresine girerek bilgilerinizi giriniz. "Emeklilik İşlemleri" menüsünün altında yer alan "Cayma İşlemleri" başlığına girerek cayma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Cayma işlemi gerçekleştiğinde katkı payı tutarlarınız maaş hesabınıza aktarılacaktır. Başka bir işlem yapmanız gerekmemektedir. Cayma işlemini gerçekleştirmeniz durumunda devletin otomatik katılıma özel ve bir defaya mahsus olarak sağladığı 1.000 TL ek devlet katkısı hakkınızı kaybedersiniz.

Katılımcılarımız www.axahayatemeklilik.com.tr internet sitemiz veya 0850 250 99 99 no’lu çağrı merkezimiz yoluyla aşağıdaki işlemleri gerçekleştirebilmektedir:

 • Fon dağılımı değişikliği
 • Yatırım bilgilerini görüntüleme
 • Fon performansı raporlama
 • Tahsilat detaylarını görüntüleme
 • Ödeme belgelerini görüntüleme
 • Cayma / Sistemden Erken Çıkış işlemleri

AXAFit

AXAFit uygulaması ile müşterilerimiz emeklilik portföylerini izleyebilir, sözleşmeleri hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirler.

Uygulama, en yakın acente, anlaşmalı kurum arama, acil yardım ve ilgi noktaları gibi konularda ve diğer branşlarda da kullanıcılara yardımcı olmaktadır.

Uygulama ücretsiz olarak Apple Store ve Google Play’de yer almaktadır.

Katılımcılarımız internet sitemizdeki Canlı Destek alanını tıklayarak müşteri temsilcimizden bireysel emeklilik sözleşmeleri ile ilgili olarak destek alabilmektedirler.

Otomatik katılım sistemi ne zaman başladı?

Sistem 1 Ocak 2017’de 1.000 ve üzeri çalışanı olan şirketlerle başladı. Zaman içinde kademeli olarak 5 ve üzerinde çalışanı olan firmaları da kapsayacak şekilde gelişecektir.


Zorunlu Başlangıç Tarihi Çalışan Sayısı
1 Ocak 2017 1000 ve üzeri
1 Nisan 2017 250 ve üzeri
1 Temmuz 2017 100 ve üzeri
1 Ocak 2018 50 ve üzeri
1 Temmuz 2018 10 ve üzeri
1 Ocak 2019 5 ve üzeri

İşverenin Yükümlülükleri Nelerdir?

 • Emeklilik şirketinin seçilmesi ve sözleşme imzalanması:
  Emeklilik şirketinin seçimi aşamasında tarafların karşılıklı beklentilerini dile getirerek en uygun şirketi seçmesi önemlidir. Emeklilik şirketinin bilgi teknolojileri altyapısı, satış sonrası hizmetleri gibi faktörler dikkate alınmalıdır.
 • Otomatik katılım uygulaması ile ilgili olarak 45 yaş altı tüm çalışanların bilgilendirilmesi ve sözleşmeden doğan haklarının kendilerine iletilmesi gerekmektedir.
 • Çalışan katkı paylarının belirlenmesi:
  Minimum her çalışanın SGK primine esas ücretinin %3’ü olacak şekilde katkı payları belirlenir. %3 oranından daha fazla ödeme yapmak isteyen çalışanlar insan kaynakları veya personel birimleri ile irtibata geçecektir.
 • Katılımcı bilgilerinin emeklilik şirketine iletilmesi:
  AXA Kurumsal İşlemler Sistemi ile her ay firma yetkilisine son durum bilgisi otomatik olarak mail ile iletilerek mutabakat süreci başlatılmaktadır.
  Kurum yetkilisi, katkı payı değişikliği işlemini AXA Kurumsal İşlemler Sistemi’nden yapabilmektedir.
 • Çalışan katkı paylarının emeklilik şirketine ödenmesi:
  Katkı payı, en geç maaş gününü takip eden iş günü emeklilik şirketine ödenmelidir. Emeklilik şirketi ile yapılan sözleşmede her ayın belirli bir günü belirlenecektir.
  Hatalı yapılan her işlem için idari para cezası söz konusudur. İşveren, katkı payını emeklilik şirketine eksik, geç aktarması veya aktarmaması durumunda, çalışanın birikiminde oluşan parasal kaybından sorumludur.

Yetkili değişiklik yazısı için tıklayın.

Kurumsal İşlemler Ekranı Kullanım Kılavuzu için tıklayın.

Otomatik Katılım Sözleşme Oluşturma örneği için tıklayın.

Otomatik Katılım Çalışan Maaş Kesinti Dosyası örneği için tıklayın.

Otomatik Katılım İçin İzlenmesi Gereken Adımlar için tıklayın.

AXA BİLGİ TEKNOLOJİLERİ

 • Bünyesel bilgi teknolojileri ekibi ile hızlı ve verimli çözümler
 • Kurumsal İşlemler Sistemi
 • Sözleşme sonrasında bilgi teknolojileri desteği

SATIŞ VE SERVİS KALİTESİ

 • Merkezi operasyon ve çağrı merkezi
 • Online Canlı Destek uygulaması
 • Kuruma özel bölge satış temsilcisi
 • Acente desteği
Otomatik katılım uygulaması kimleri kapsıyor?

Türk vatandaşı veya mavi kartlı olup, 45 yaşının altındaki tüm 4a ve 4c kapsamındaki çalışanlar ve çalışmaya yeni başlayacaklar uygulamaya dahildir. Özel sektör çalışanları bağlı bulundukları işyerinin büyüklüğü göz önünde bulundurularak, Bakanlar Kurulu Kararı ile tedrici olarak sisteme dahil edilecektir.

İşverenler otomatik katılım çerçevesinde kapsama dahil olup olmadıkları açısından, çalışan sayısını nasıl hesaplamalıdır?

Çalışanların otomatik katılıma dahil olma şartlarını taşıyıp taşımadıklarına bakılmaksızın (45 yaş altı ve üstü çalışan sayısı ayrımı yapılmaksızın) işverene bağlı tüm çalışan sayısı dikkate alınır.

Bir işyerinde çalışan sayısının, otomatik katılım kapsamında yer alacak işyeri kriterinin dışında kalacak şekilde azalması durumunda nasıl bir yol izlenir?

Bir defa kapsama alınan işyerinin çalışan sayısında, kapsama alınma tarihini müteakip gerçekleşen değişiklikler dikkate alınmaz.

Şirketler topluluğu veya holding niteliğinde olan yapılarda şirketler topluluğunun tek bir çatı altında Otomatik Katılım kapsamında değerlendirilmesi söz konusu olacak mı?

Otomatik katılım kapsamında her bir işveren için vergi kimlik kartı bazındaki çalışan sayısı dikkate alınır.

Otomatik katılım kapsamındaki bireysel emeklilik sözleşmemden nasıl cayabilirim?

Sözleşmenizin yürürlük tarihinden itibaren 2 ay içinde cayma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

https://bes.axahayatemeklilik.com.tr/Account/Login.aspx adresine girerek bilgilerinizi giriniz. "Emeklilik İşlemleri" menüsünün altında yer alan "Cayma İşlemleri" başlığına girerek cayma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Cayma işlemi gerçekleştiğinde katkı payı tutarlarınız maaş hesabınıza aktarılacaktır. Başka bir işlem yapmanız gerekmemektedir.

Cayma işlemini gerçekleştirmeniz durumunda devletin otomatik katılıma özel ve bir defaya mahsus olarak sağladığı 1.000 TL ek devlet katkısı hakkınızı kaybedersiniz.

İçinde aynı veya farklı lokasyonlarda birden fazla işyeri barındıran işverenlerin tek bir çatı altında Otomatik Katılım kapsamında değerlendirilmesi söz konusu olacak mı?

Çalışan sayısının belirlenmesinde, birden fazla işyeri olan işverenler için bütün işyerlerindeki çalışanların toplamı göz önünde bulundurulur.

İşveren olarak otomatik katılım uygulaması kapsamındaki yükümlülüklerim nelerdir?
 1. Emeklilik şirketinin seçimi: 5510 sayılı Kanunun 12 nci maddesi kapsamındaki her işveren çalışanları adına bir emeklilik şirketi ile sözleşme yapmakla yükümlüdür. Şirket seçiminde, hizmet kalitesi, kesinti ve diğer hususlar göz önünde bulundurarak tercihte bulunulmalıdır.
 2. Fonların Seçimi: İşveren, sisteme giriş esnasında çalışandan faizli/faizsiz fon tercihini alır, tercihte bulunmayan çalışanları için söz konusu tercihi yapar. Çalışan fon tercihlerinin, işverenin şirket ile yapacağı sözleşme kapsamında doğrudan emeklilik şirketine bildirilmesi de kararlaştırılabilir.
 3. Katkı payının ödenmesi: İşveren, katkı payını çalışanın ücretinden kesip emeklilik şirketine aktarmakla yükümlüdür. Maaş ödemelerini Maliye Bakanlığınca işletilen Kamu Harcama ve Muhasebe Bilişim Sistemi kullanarak yapan Kamu Kurumları aynı sistemi kullanarak katkı payı ödemelerini gerçekleştirebilecektir.
 4. Devir İmkanı: İşveren operasyonel gereklilikleri dikkate alarak, şirket seçimi ve katkı payının kesilmesi hariç diğer yükümlülüklerinin icrasını emeklilik şirketine bırakabilir.

 

Oto katılımda sisteme dahil olmak üzere işverenler tarafından hangi formlar doldurulacak?

İşverenle şirket arasında tarafların yükümlülüklerini detaylandıran bir sözleşme imzalanacaktır.

Oto katılımda sisteme dahil etmek üzere işverenler çalışanlarından hangi formları imzalamalarını isteyecektir?

Otomatik katılım kapsamında çalışanlardan herhangi bir form doldurulması veya herhangi bir imza istenmeyecektir.

İşveren katkı payını şirkete zamanında iletmezse, eksik iletirse ya da sehven çalışandan katkı payı kesintisinde bulunmazsa cezai müeyyide var mıdır? Cezalar nelerdir?

İşverene; katkı payını zamanında şirkete aktarmaz veya geç/eksik aktarırsa, çalışanlarını sisteme dahil etmezse, çalışanın birikiminde oluşan parasal kaybından sorumludur ve her bir ihlal için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca yüz Türk Lirası idari para cezası uygulanır.

Otomatik katılım kapsamında işverene ek fayda ya da promosyon uygulaması yapılabilir mi?

Hayır yapılamaz.

İşveren çalışanı adına katkı payı ödemesi yapabilir mi?

İşveren otomatik katılım sistemi kapsamında çalışanı adına katkı payı ödemesi yapamaz. Diğer taraftan, işveren grup emeklilik sözleşmesi (İGES) kapsamında çalışana katkı payı ödemesi yapılabilir.

İşveren çalışana fayda sunmak amacıyla, otomatik katılım sistemi kapsamında ödenecek katkı paylarını çalışan ücretinden kesmek yerine kendisi ödeyebilir mi?

Hayır. Bu kapsamda ödeme yapmak isteyen işveren İGES kurmak zorunda olup, çalışanı her halükarda otomatik katılım sistemine dahil etmek durumundadır.

Çalışanlar, sisteme giriş esnasında herhangi bir fon tercihi bulunmazsa katkı payların hangi fonlarda yatırıma yönlenecektir? Fon dağılım değişikliği yapmasının bir sınırı var mıdır?

Çalışanlar tarafından faizli/faizsiz fon tercihinin yapılmaması durumları için, işveren anlaşma yapacağı emeklilik şirketine ön tanımlı bir tercihte bulunabilir. Bu kapsamda, katkı payları yapılan tercih doğrultusunda öncelikle 2 aylık süre boyunca faizli/faizsiz fonlarda değerlendirilir, akabinde ise standart fonda yatırıma yönlendirilmeye devam eder. Çalışanlar yılda 6 defa fon dağılım değişikliği yapabilir.

İşverenler emeklilik şirketini değiştirebilir mi?

İşveren Müsteşarlıkça belirlenen esaslar dahilinde emeklilik şirketi değişikliği yapabilir.

Birden fazla işverenle çalışanlar için otomatik katılım kapsamında her bir işvereni ile birden fazla emeklilik sözleşmesi açılabilir mi?

Çalışanın her bir işvereni nezdinde otomatik katılım sözleşmesi açılacaktır.

Mevcut işyerinde SGK’dan emekli ve 45 yaşın altında halen çalışan varsa otomatik katılım ile sisteme dahil edilecek midir?

Evet dahil edilecektir.

Çalışanın maaşı üzerinde haciz/nafaka gibi yasal kesintiler varsa (Maaşın %25’i düzeyinde) katkı payı ödemesi için maaşından kesinti yapılabilir mi?

Prime esas kazanç ve emeklilik keseneği etkilenmediği sürece ödenecek katkı payı tutarı değişmez.

Çalışanlar otomatik katılım kapsamında mevzuatta belirlenenin oranın üzerinde bir oranda katkı pay kesilmesini talep edebilir mi?

Evet, talep edebilirler.

Otomatik katılım sözleşmeleri kapsamında çalışanlar ek katkı payı ödemesi yapabilirler mi?

Çalışanın ücretinden yapılacak kesinti dışında katkı payı ödemesi yapılamaz.

Katkı payı neye göre hesap edilecektir?

Prime esas kazanç ve emeklilik keseneği referans alınarak hesaplanacaktır.

Çalışan işsiz kaldığında otomatik katılım kapsamındaki sözleşmesi devam edebilir mi?

Çalışan ilgili emeklilik planına devam etmek isterse bu sözleşmeye ilişkin tasarrufta bulunma hakkı çalışandadır.

İş yeri değiştirdiğinde; yeni iş yerinde otomatik katılım kapsamında emeklilik planı yoksa mevcut emeklilik planına devam edebilir mi?

Çalışan iş değiştirdiğinde yeni işvereninde otomatik katılım kapsamında bir emeklilik planı yok ise, mevcut emeklilik planına devam edebilir.

İş yeri değiştirdiğinde; yeni iş yerinde otomatik katılım kapsamında emeklilik planı varsa nasıl bir yöntem izlenecektir?

Çalışan, işyeri değişince yeni işyerindeki plana birikim transferi ya da plan değişikliği ile geçiş yapar.

Otomatik katılım dışında, bireysel emeklilik sisteminde (BES) sözleşmesi olan çalışanlar otomatik katılıma dahil olacak mıdır?

Evet, otomatik katılım sistemine dahil olma şartı taşıyan tüm çalışanlar sisteme dahil olacaktır.

Çalışanlar otomatik katılım kapsamı dışındaki BES sözleşmesiyle otomatik katılım sistemine devam edebilir mi?

Hayır, otomatik katılım ile yeni sözleşme başlatılacaktır.

Katkı payı ödemeleri nasıl takip edilecektir?

Takip ve tahsil işlemleri, emeklilik şirketleri ve/veya bu amaçla yetkilendirilecek bir şirket tarafından takip edilecektir.

İşverenin iflası durumunda çalışanın katkı payı ödemeleri nasıl takip edilir?

Çalışan katkı payı, işverenin taraf olduğu 9/6/1932 tarihli ve 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu kapsamındaki haciz ve iflas yoluyla takip bakımından işçi alacağı niteliğinde imtiyazlı bir alacaktır. İşverenler otomatik katılım uygulaması kapsamındaki yükümlülükleri bakımından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından denetlenir.

Otomatik katılım kapsamında çalışandan sisteme girişte, sistemde kaldığı sürece ve sistemden çıkışta hangi ücretler alınır?

Otomatik katılım kapsamında çalışanlardan sisteme girerken giriş aidatı, sistemden ayrılma durumunda ise herhangi bir ertelenmiş aidat ya da ücret ödemesi alınamaz. Sistemde bulunduğu sürece çalışanların emeklilik hesabındaki birikimleri üzerinden Fon İşletim Gider Kesintisi (FİGK) dışında bir kesinti yapılmaz.

Otomatik katılım kapsamı dışında BES sözleşmesi olan bir katılımcı için uygulanan devlet katkısı limiti bu sözleşmeler için de geçerli olacak mıdır? Yoksa otomatik katılım için devlet katkısı üst sınırı ayrıca mı belirlenmektedir?

Otomatik katılım kapsamındaki sözleşmeler için Devlet katkısı üst sınırı BES sözleşmelerinin devlet katkısı limitinden ayrı hesaplanacaktır. Örneğin, 2019 yılı için otomatik katılım kapsamı dışındaki sözleşmesi için azami 7.675,20 TL devlet katkısı hesaplanırken, otomatik katılım kapsamındaki sözleşmesi için ayrıca 7.675,20 TL devlet katkısı hesap edilir.

Otomatik katılım kapsamında sunulacak Devlet katkılarına hak ediş süresi bulunmakta mıdır?

%25 oranındaki Devlet katkısı teşviki ile 1.000 TL’lik ek Devlet katkısı teşviki için hak kazanma süreleri aynı olup, hak ediş süreleri aşağıda yer alan tabloda açıklanmıştır.

Sistemde tamamlanan yıl sayısı

Devlet katkısı hak ediş oranı

0-3

%0

3-6

%15

6-10

%35

10-Emeklilik Öncesi

%60

Emeklilik Dönemi

%100

Otomatik katılım kapsamında elde edilen emeklilik ve Devlet katkısına esas süreler, diğer BES sözleşmeleri kapsamında elde edilen emeklilik ve Devlet katkısına esas süreler ile birleştirilebilir mi?

Otomatik katılım kapsamında elde edilen emeklilik ve Devlet katkısına esas süreler ile diğer hak ve yükümlülükler otomatik katılım kapsamında kurulmamış BES sözleşmeleri ile birleştirilemez.

Çalışanın işten ayrılması durumunda bildirimleri kime yapacaktır? Ödemeye dışarıdan devam etmesi mümkün müdür?

Çalışan işten ayrılması durumunda, doğrudan emeklilik şirketi ile tüm iş ve işlemlerini gerçekleştirecektir. Çalışan katkı payı ödemeye dışarıdan devam edebilir veya hesabını sonlandırabilir.